Εκπαιδευτικό πρόγραμμα

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα

Βήμα μεταναστών – Φωνές μεταναστών

Κατάρτιση δημοσιογράφων

Θεσσαλονίκη, 14-23 Μαΐου 2012

Οργανώνεται από τη Συμβίωση, τo MediaDiversityInstitute

και τη Δημοτική Εταιρεία Πληροφόρησης, Θεάματος και Επικοινωνίας

 Με τη στήριξη του Δήμου Θεσσαλονίκης

 

Εκπαιδευτές:

Milica Pesic (Media Diversity Institute)

Φίλιος Στάγκος (Δημοτική Εταιρεία Πληροφόρησης, Θεάματος και Επικοινωνίας)

Κάκη Μπαλή (Δημοσιογράφος, Θεσσαλονίκη)

Δέσποινα Συρρή (SYMβIOSIS - Συμβίωση)

Λιούμπισα Βρέντσεβ (Συμβίωση)

Δήμητρα Δημητρακοπούλου ( Σχολή ΜΜΕ Αριστοτελείου Πανεπιστημίου)

 

Μέρος 1ο: Βασική δημοσιογραφική εκπαίδευση

 

 Μέρα 1η: Δευτέρα 14 Μαΐου (Δημαρχείο, αίθουσα 020)

 

 

10.00 – 11.00    

 

Εισαγωγή -- Χαιρετισμοί

    

Καλωσόρισμα από τους συνδιοργανωτές

Χαιρετισμός από τον Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου Θεσσαλονίκης Παναγιώτη Αβραμόπουλο

Παρουσίαση από τον Γιάννη Κοτσιφό, Αντιπρόεδρο της Ένωσης Συντακτών Ημερησίων Εφημερίδων Μακεδονίας - Θράκης

Συστάσειςαπότουςεκπαιδευτές

Ομαδική άσκηση για την ιδιαιτερότητα του καθένας μας (Πέσιτς)

 

11.00 – 11.45

Βασικές τεχνικές: Ειδήσεις Ι (Μπαλή-Πέσιτς)

 

• Τι είναι οι ειδήσεις;

• Ποιος είναι δημοσιογράφος;

• Το σχήμα μιας ιστορίας ειδήσεων

• Γράφοντας την εισαγωγή

• Γράφοντας την ιστορία-είδηση

 

11.45 – 12.00

Διάλειμμα καφέ

12.00 – 13.30

Βασικές τεχνικές: Ειδήσεις ΙΙ (Μπαλή-Πέσιτς)

 

• Παραθέματα - Απόδοση

• Γλώσσα και βασικά στυλ

• Copypresentation – Παρουσιάσεις ιστοριών

• Τα βασικά της συνέντευξης

 

13.30 – 14.15

Γεύμα

14.15 – 16.00

Βασικές τεχνικές: Άρθρα γενικότερου ενδιαφέροντος/Ντοκιμαντέρ (Μπαλή-Πέσιτς)

 

• Δομήενόςάρθρουγενικούενδιαφέροντος

• Θέματα για άρθρα γενικότερου ενδιαφέροντος

• Επίκαιρες ιστορίες

• Ιστορίες στο διηνεκές

 

16.00 – 16.15

Διάλειμμα καφέ

16.15 – 17.15

Βασικές τεχνικές/Ειδήσεις/ Άρθρα γενικότερου ενδιαφέροντος (Μπαλή-Πέσιτς)

 

• Ερωτήσεις στο δρόμο

• Κάνοντας ερωτήσεις στο δρόμο

• Δελτία τύπου

• Γράφοντας για ομιλίες και συναντήσεις

 

17.15 – 18.00

Περίληψη και Αξιολόγηση

 

• Συμπεράσματα

• Προσωπικές εντυπώσεις

 

20:30

Δείπνο για όλους

 

Μέρα 2η: Τρίτη 15 Μαΐου, (Δημαρχείο, αίθουσα 020)

 

 

10.00 – 10.45 

 

Ραδιόφωνο και Τηλεόραση: Βασική εκπαίδευση Ι (Μπαλή-Πέσιτς)

  

• Βασικές αρχές

• Στη πράξη

• KISS

• Χρησιμοποιείστε επίκαιρους χρόνους ρημάτων

 

10.45 – 11.30

Ραδιόφωνο και Τηλεόραση: Βασική εκπαίδευση ΙΙ (Μπαλή-Πέσιτς)

 

• Μη χρησιμοποιείτε παραθέματα

• Αποδίδετε σωστά στην αρχή

• Αποφεύγετε ασυνήθιστες λέξεις

• Επαναλαμβάνεται τις σημαντικές λέξεις

 

11.30 – 11.45

Διάλειμμα καφέ

11.45 – 13.15

Ραδιόφωνο και Τηλεόραση: Βασική εκπαίδευση ΙΙΙ (Μπαλή-Πέσιτς)

 

• Κρατείστε τη στίξη απλή

• Απλοποιείστε τους αριθμούς

• Αποφύγετε τις συντομογραφίες

• Δώστε έναν οδηγό προφοράς

 

13.15 – 14.15

Γεύμα

14.15 – 16.00

Ραδιόφωνο και Τηλεόραση: Βασική εκπαίδευση ΙV (Μπαλή-Πέσιτς)

 

• Λεζάντες

• Υπότιτλοι

• Γράφοντας για τη τηλεόραση

• Stand-ups

 

16.00 – 16.15

Διάλειμμα καφέ

16.15 – 17.15

Γιατί είναι τόσο καλοί; (Πέσιτς)

17.15 – 18.00

Περίληψη και Αξιολόγηση (Πέσιτς)

 

Μέρος 2ο: Το ειδησεογραφικό κείμενο μέσα από το πρίσμα της διαφορετικότητας

 

 Μέρα 3η: Τετάρτη 16 Μαΐου, (Δημαρχείο, αίθουσα 020)

 

 

10.00 – 10.45

 

Τι είναι η διαφορετικότητα και γιατί είναι σημαντική (Πέσιτς)

10.45 – 11.30     

Τι χρειάζομαι για να επιβιώσω (Πέσιτς)

 

Σκοπός; η εξέταση των εκφάνσεων της διαφορετικότητας και του πως οι δημοσιογράφοι αντιμετωπίζουν διαφορετικές προσεγγίσεις και απόψεις.

11.30-11.45

Διάλειμμα καφέ

11.45 – 12.30

Σωσίβιαλέμβος (Πέσιτς)

Σκοπός; η αποκάλυψη, η αμφισβήτηση και η αντιμετώπιση των στερεοτύπων.

12.30 – 13.30

Απογοήτευση: διαδραστικήάσκηση

Σκοπός: η καλύτερη κατανόηση του τι σημαίνει να γίνονται διακρίσεις σε βάρους σου

13.30 – 14.30

Γεύμα

14.30 – 16.00

Πάνελ συζήτησης για τη διαφορετικότητα και παρουσιάσεις:

Το νομικό και θεσμικό πλαίσιο της μετανάστευσης στην Ελλάδα (Ανδρέας Τάκης, Νομική Σχολή Αριστοτελείου Πανεπιστημίου)

Η Θεσσαλονίκη και οι κοινότητες των μεταναστών (Χρήστος Ελευθεριάδης, Πρόεδρος Συμβουλίου Ένταξης Μεταναστών Δήμου Θεσσαλονίκης )

Τα ΜΜΕ και η μετανάστευση στην Ελλάδα και στη Θεσσαλονίκη (Δώρα Αυγέρη, δημοσιογράφος ΕΤ3)

Κοινωνική ένταξη: πολιτισμός, θρησκεία, εθνικότητα και ΜΜΕ (Δέσποινα Συρρή)

Περιπτώσεις διαφορετικότητας και ΜΜΕ στο τοπικό επίπεδο: μια ματιά κοντά στην Ελλάδα (Λιούμπισα Βρέντσεβ)

16.00 – 16.15

Διάλειμμα καφέ

16.00 – 17.30

Φωνές Μεταναστών: Αίθουσα Ειδήσεων

• Πολιτικές σύνταξης και επιλογή θεμάτων (Στάγκος)

• Παραγωγή και επιμέλεια του υλικού (Στάγκος)

• Πηγές και προγραμματισμός (Στάγκος, Συρρή)

• Μορφή του προγράμματος υπό μετάδοση/τα προϊόντα του εργαστηρίου (Πέσιτς)

Μέρος 3ο: Παραγωγή

 

 Μέρα 4η: Πέμπτη 17 Μαΐου (TV 100, Νικολάου Γερμανού 1)

 

10.00 – 12.00     

Φωνές Μεταναστών: Αίθουσα Ειδήσεων

12.00 – 17.00

Ξεκινούν ηχογράφηση και τη βιντεολήψη

17.00 – 18.30

Συνάντηση εργασίας (Στάγκος, Συρρή)

 

 Μέρα 5η: Παρασκευή 18 Μαΐου (TV 100, Νικολάου Γερμανού 1)

 

10.00 – 11.00 

Φωνές Μεταναστών: Αίθουσα Ειδήσεων

11.00 – 17.30

Ηχογράφηση και βιντεολήψη

17.30 – 18.30

Συνάντηση εργασίας (Στάγκος, Συρρή)

 

 Μέρα 6η: Σάββατο 19 Μαΐου (TV 100, Νικολάου Γερμανού 1)

 

10.00 – 10.30     

Φωνές Μεταναστών: Αίθουσα Ειδήσεων

10.30 – 11.30

Νέες τεχνολογίες και μέσα ενημέρωσης (Δήμητρα Δημητρακοπούλου, Σχολή ΜΜΕ Αριστοτελείου Πανεπιστημίου)

 

Εισαγωγή στο ραδιόφωνο (Λιούμπισα Βρένσεβ, Συμβίωση)

11.30 – 17.30

Ηχογράφηση και βιντεολήψη

17.30 – 18.30

Συνάντηση εργασίας (Στάγκος, Συρρή)

 

 Μέρα 7η: Κυριακή 20 Μαΐου (TV 100, Νικολάου Γερμανού 1)

 

10.00 – 11.00   

Φωνές Μεταναστών: Αίθουσα Ειδήσεων

11.00 – 17.30

Ηχογράφηση και βιντεολήψη

17.30 – 18.30

Συνάντηση εργασίας

 

 Μέρα 8η: Δευτέρα 21 Μαΐου (TV 100, Νικολάου Γερμανού 1)

 

10.00 – 11.00   

Φωνές Μεταναστών: Αίθουσα Ειδήσεων

11.00 – 17.30

Ηχογράφηση και βιντεολήψη

11.00 – 17.30

Εισαγωγή στο μοντάζ

17.30 – 18.30

Συνάντηση εργασίας

 

 Μέρα 9η: Τρίτη 22 Μαΐου (TV 100, Νικολάου Γερμανού 1)

 

10.00 – 18.00     

Μοντάζ

 

Τελευταίες Ηχογραφήσεις και βιντεολήψεις

Μέρος 4ο: Post-production

 

 Μέρα 10: Τετάρτη 23 Μαΐου (Ένωση Συντακτών Ημερησίων Εφημερίδων Μακεδονίας – Θράκης, Στρατηγού Καλλάρη 5)

 

10.00 – 11.30

Post-production: Προβολή, ΣυζήτησηκαιΣυμπεράσματα

 

Όλοι οι συμμετέχοντες στο πρόγραμμα

11.30 – 11.45

Διάλειμμα για καφέ

11.45 – 13.30

Post-production: Προβολή, Συζήτηση και Συμπεράσματα

 

Όλοι οι συμμετέχοντες στο πρόγραμμα

13.30 – 14.30

Γεύμα

14.30 – 16.00

Post-production: Προβολή, Συζήτηση και Συμπεράσματα

 

Όλοι οι συμμετέχοντες στο πρόγραμμα

16.00 – 16.15

Διάλειμμα για καφέ

16.15 – 17.30

Post-production: Προβολή, Συζήτηση και Συμπεράσματα

 

Όλοι οι συμμετέχοντες στο πρόγραμμα

17.30 – 18.00

Τελετή απονομής βεβαιώσεων παρακολούθησης και Φωτογραφία

20:30

Δείπνο για όλους